Juhtimine

Miks ennetada ja maandada vaimse tervise riske töökohal?

12. august 2019

Meie elutempo on pidevalt kasvanud ja samas on tänu tehnika arengule meie elu ka väga palju muutunud. Nende muutuste tulemused on hakanud ennast järjest enam ilmutama. Inimesed on vaimselt väsinud. Näen, kuidas viimase kahe aastaga on ärevus ja depressioon kerkinud esikohale minu juurde seansile tulemise põhjusena. Just leidsin statistika, et 1/3 haiguslehtedest oli 2018. aastal vaimse tervise probleemide tõttu välja antud.

Enamus meie ameteid eeldavad täna peamiselt ajutööd. Oleks äärmiselt sinisilmne eeldada, et meil ei teki vaimse tervise probleeme, kui kasutame nii palju aju, upume infosse ja oleme 24/7 elektrooniliselt kättesaadavad.
Paraku on vaimse tervise teema justkui mingi tabuteema veel liiga paljude tööandjate jaoks. Vaimse tervise probleemid näitaks justkui inimese nõrkust. Kuulen koolitustel, et seetõttu ei julge ka töötajad ausad olla ja see paraku ainult süvendab probleeme, sest töötajad ei otsi õigel ajal abi. Minu arvates on meil tekkinud olukord, kus, tuues paralleeli automaailmaga, on see normaalne, kui autol läheb midagi mootoris katki, kuid kui pardakompuuter jupsib, siis on meil oma auto pärast häbi.

Enamus meie vaimse tervise probleemidest saavad alguse pikale veninud stressist. Läbipõlemine saab tavaliselt alguse sellest, et meil on tööl nii põnev ja me surfame selle põnevuse laineharjal ega märka, mis meie tervisega sellel ajal tegelikult toimub. Täpselt nii läks minuga. Õnneks jõudsin ma mõlemal korral õigel ajal pidurdada. Aga ennetamine? Seda olen õppinud alles nüüd.

Paraku on vaimse tervise teema justkui mingi tabuteema veel liiga paljude tööandjate jaoks. Vaimse tervise probleemid näitaks justkui inimese nõrkust. Kuulen koolitustel, et seetõttu ei julge ka töötajad ausad olla ja see paraku ainult süvendab probleeme, sest töötajad ei otsi õigel ajal abi.

Me oleme oma töötajatele õpetanud, kuidas juhtida teisi, protsesse, aega, kriise ja rahavooge. Aga seda, kuidas juhtida ennast? Olen aastatega aru saanud, et vaimse tervise hoidmiseks on meil aga vaja kõige rohkem õppida ennast juhtima. Meil on vaja õppida olema ärksameelsed, juhtima oma emotsioone (päriselt, mitte neid lihtsalt alla suruma), meil on vaja tundma õppida oma vajadusi ja keha, meil on vaja tegeleda oma sisemise kriitikuga ja õppida tundma oma võimeid ning tugevusi. Meil on vaja õppida päriselt enda eest hoolt kandma, oma tervise eest. Meil on vaja õppida aega maha võtma ja päriselt puhkama. Meil on vaja õppida ennast ja oma elu päriselt väärtustama.

Enesejuhtimist pole meile aga reeglina õpetatud ei kodus ega koolis. Mina olen äärmiselt tänulik oma kahele pikaajalisele juhile, kes olid mulle suurepärasteks õpetajateks ja eeskujudeks enda ja oma töötajate vaimse tervise eest hoolitsemisel.

Me oleme oma töötajatele õpetanud, kuidas juhtida teisi, protsesse, aega, kriise ja rahavooge. Aga seda, kuidas juhtida ennast?

Me vajame oma inimesi, me vajame, et nad töötaksid meie juures särasilmselt ja produktiivselt. Mis Sa arvad, kui produktiivne, kui loominguline on Su töötaja, kui tal on krooniline stress?
Kui ta võitleb järjest sagenevate ärevushoogude või depressiooniga, kuid ei julge võtta pikemat haiguslehte, mis oleks hädavajalik?
Mis Sa arvad, kaua Su juhid vastu peavad, kui nad ei teadvusta ennast ega oska ennast juhtida?
Mis eeskuju nad oma meeskondadele annavad?

Ma arvan, et me oleme jõudnud ajajärku, kus on vaja tõsist suhtumise ja mõtteviisi muudatust. Õnneks on ka meie seadusandlus edumeelselt vaimse tervise teemad tööohutusse sisse toonud. Nüüd jääb loota, et meie väike ja edumeelne riik hakkab ka selles vallas kiirelt ning sisuliselt tegutsema.
Kas Sina oled valmis oma meeskonna vaimsesse tervisesse investeerima?
Mida saad Sina juba täna oma meeskonna vaimse tervise heaks ära teha?
Mida Sa saad täna oma vaimse tervise heaks ära teha?

Katrin Alujev
koolitaja

26. novembril 2019 toimub koolitus Miks ja kuidas ennetada ning maandada vaimse tervise riske töökohal?, kus räägime, kuidas tööohutuse seisukohast kaardistada vaimse tervise riske töökohal ning tunda ära peamiseid töötaja kriise, mis puudutavad tööd. Õpime ennetama ja toime tulema levinumate vaimse tervise probleemidega töökohal. Arutleme, millised on juhi võimalused ja vastutus töötajate probleemide korral ning kuidas toetada kolleege kriisidega toimetulekul.

Liitu meie infokirjaga

Liitu meie pakkumiskirjaga

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.